Modernizm: Paris ve Berlin

1920’li yılların Batı’ya yönelik eğitim ortamında, Maarif Vekaleti’nin başarılı öğrencilerin yurtdışında tecrübe kazanmalarını sağlama girişimi kapsamında, Nazimi de 1927-1928 döneminde, Güzel Sanatlar Akademisi’nin düzenlediği ilk […]

Bir Türk “Kâğıt Mimarı” olarak Nazimî Yaver Yenal

Yenal’ın çizimlerinde olduğu gibi, inşa edilmemiş, dahası inşa edilmek üzere tasarlanmamış, uygulama hedefinden bağlarını tamamen koparan bir mimarlık anlayışı “kâğıt mimarlığı” niteliğine bürünür. Çizimleri, mimarlığın […]

İstanbul’da Cumhuriyet Bayramı

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 27 Ekim 2015’de açılan “Cumhuriyet İstanbul’da: Bir Bayramdan Sahneler” sergisi Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan bir seçkiyle erken Cumhuriyet dönemi İstanbul’undaki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına odaklanıyor.

Erken Cumhuriyet döneminde, İstanbul’da Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına birkaç gün öncesinden başlanırdı. Taksim’de Cumhuriyet Anıtı’na çiçekler bırakılır, resmi kurumlar, özel kuruluşlar, evler, dükkânlar, vapurlar, tramvaylar bayraklarla donatılırdı.

Kutlamalar için Vakıflar İdaresi’nin hazırladığı “Hoş geldiniz” yazılı ışıklı tâk, Beyazıt, 29 Ekim 1928. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu

Kutlamalar için Vakıflar İdaresi’nin hazırladığı
“Hoş geldiniz” yazılı ışıklı tâk, Beyazıt,
29 Ekim 1928.
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu

29 Ekim günü sabahı, saat 10.00 civarında, Babıali Caddesi’nde, vilayet binası önünde bir bando, jandarma ve polis bölükleri, İstanbul valisini ziyarete gelenleri karşılarlardı. Tören yeri, Beyazıt Meydanı’ydı.

Donanma bandosu, Taksim Meydanı, 29 Ekim 1931.

Donanma bandosu, Taksim Meydanı, 29 Ekim 1931.

Bandonun çaldığı marşlarla, önce savaş gazileri, askeri birlikler, askeri okullar, tanklar, polisler geçerdi. Arkadan çiçeklerle süslenmiş bir araba gelirdi. İçinde beyaz elbiseli bir kız çocuğu elinde “Cumhuriyet” yazılı bir levha tutar, kırmızı giysileriyle küçük kızlar yanında dururdu.

Kortej arabası, 29 Ekim 1930. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu

Kortej arabası, 29 Ekim 1930.
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu

Sonra, Darülfünun, yüksek okul, öğretmen okulu, lise, ortaokul öğrencileri yürürler, kız ve erkek izciler boru ve trampet takımlarıyla, itfaiyeciler araçlarıyla, esnaf dernekleri pankartlarıyla geçerdi.

Öğretmen ve öğrenciler, Beyazıt, 29 Ekim 1929. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu

Öğretmen ve öğrenciler, Beyazıt,
29 Ekim 1929.
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu

O yıllarda, tören alayının meydandan ayrıldıktan sonra değişmez bir yürüyüş hattı vardı. Yol üzerinde toplanan halkın arasından, Yeniçeriler Caddesi, Divanyolu, Alemdar Caddesi, Sultanahmet, Sirkeci, Reşadiye Caddesi ve Galata Köprüsü’nden geçilir, Şişhane Yokuşu’ndan çıkılır, Tepebaşı’na gelinir, İstiklâl Caddesi’nden, Taksim Meydanı’na ulaşılırdı. Geçit töreni burada sona ererdi.

Cumhuriyet İstanbul’da: Bir Bayramdan Sahnelersergisi 09 Ocak 2016’ya kadar gezilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir