Modernizm: Paris ve Berlin

1920’li yılların Batı’ya yönelik eğitim ortamında, Maarif Vekaleti’nin başarılı öğrencilerin yurtdışında tecrübe kazanmalarını sağlama girişimi kapsamında, Nazimi de 1927-1928 döneminde, Güzel Sanatlar Akademisi’nin düzenlediği ilk […]

Bir Türk “Kâğıt Mimarı” olarak Nazimî Yaver Yenal

Yenal’ın çizimlerinde olduğu gibi, inşa edilmemiş, dahası inşa edilmek üzere tasarlanmamış, uygulama hedefinden bağlarını tamamen koparan bir mimarlık anlayışı “kâğıt mimarlığı” niteliğine bürünür. Çizimleri, mimarlığın […]

Ayın Afişi: Basketbol Turnuvası

İstanbul Milletlerarası 4. Basketbol Turnuvası reklam afişi, 1954
Grafik tasarım: Behçet Safa

Arkeolojik veriler, eski Çin, Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerinde sporun oldukça yaygın olduğuna işaret eder. Sporun örgütlenmesi, kuralların geliştirilmesi ve standartlaştırılarak günümüzdeki biçimini alması ise 18. ve 19. yüzyıllara rastlar. Modern sporlar özellikle Amerika ve İngiltere’den dünyaya yayılır.

Basketbol, Amerikalı beden eğitimi öğretmeni James Naismith tarafından 1891’de yaratılır ve Türkiye’de ilk kez 1904’te, Amerikalı öğretmenlerin teşvikiyle Robert Kolej’de oynanır. 1936 Berlin Olimpiyatlarından itibaren olimpik bir spor dalı olur. Dünya çapında basketbol şampiyonaları ise erkekler için 1951’de, kadınlar için 1953’te düzenlenmeye başlanır.

Türkiye’de ilk basketbol ligi 1927’de İstanbul’da kurulur. Bu ligin ilk şampiyonu Musevi cemaatinin kurduğu Maccabi Kulübü olur. 1933’te düzenlenmeye başlanan Basketbol Resmi Ligi’nin  ilk şampiyonu ise Galatasaray’dır. Türkiye Milli Basketbol Takımı ilk maçını 1936’da Yunanistan ile oynar, 1949 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda dördüncü gelir. Türkiye’de ilk uluslararası basketbol turnuvası, 1950’de düzenlenen İstanbul Basketbol Turnuvası’dır. Reklam afişi, bu uluslararası turnuvanın dördüncüsü için, ünlü ressam Behçet Safa tarafından hazırlanmıştır.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Afiş Koleksiyonu 276 adet Cumhuriyet dönemi ve 132 adet Osmanlı dönemi olmak üzere toplam 408 adet afişten oluşuyor. Koleksiyonda; aralarında Türkçe, Eski Türkçe, Fransızca ve İngilizce olmak üzere  farklı dillerden afişler bulunuyor. Afişlerde çeşitli ticari kurum ve kuruluşların tanıtım ve reklamlarına yer veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir