Modernizm: Paris ve Berlin

1920’li yılların Batı’ya yönelik eğitim ortamında, Maarif Vekaleti’nin başarılı öğrencilerin yurtdışında tecrübe kazanmalarını sağlama girişimi kapsamında, Nazimi de 1927-1928 döneminde, Güzel Sanatlar Akademisi’nin düzenlediği ilk […]

Bir Türk “Kâğıt Mimarı” olarak Nazimî Yaver Yenal

Yenal’ın çizimlerinde olduğu gibi, inşa edilmemiş, dahası inşa edilmek üzere tasarlanmamış, uygulama hedefinden bağlarını tamamen koparan bir mimarlık anlayışı “kâğıt mimarlığı” niteliğine bürünür. Çizimleri, mimarlığın […]

Yeni İnsan: Muhsin Ertuğrul

Muhsin Ertuğrul. Turan Tanyer Arşivi.

Muhsin Ertuğrul. Turan Tanyer Arşivi.

Örsle Çekiç Arasında Sanat
Muhsin Ertuğrul (1892 – 1979)

Paris, Berlin, Moskova arasında oluşturduğu çağdaş tiyatro ve sinema deneyimini Türkiye bilinciyle bütünleştirdi. Sahne sanatlarını, hem toplumu dönüştürme, hem de estetik zevki yaygınlaştırma aracı olarak değerlendirdi. Alman dışavurumculuğu ve Sovyet fütürizminin anlatım olanaklarını, Yeni Hayat’ın inşası için kullandı; başarılı da oldu. Cumhuriyet dönemi tiyatro ve sinema alanında temelleri atılan pek çok kurumsal yapılanma onun imzasını taşır.

İpek Film Stüdyosu'nda Muhsin Ertuğrul'un film çekimi. Burçak Evren Arşivi.

İpek Film Stüdyosu’nda Muhsin Ertuğrul’un film çekimi. Burçak Evren Arşivi.

Muhsin Ertuğrul'un Leblebici Horhor Ağa filminden bir sahne, 1923. Burçak Evren Arşivi.

Muhsin Ertuğrul’un Leblebici Horhor Ağa filminden bir sahne, 1923. Burçak Evren Arşivi.

Muhsin Ertuğrul'un Kuvva-i Milliyecileri anlattığı dönem filmi Bir Millet Uyanıyor'un gazete reklamı, 1932. Burçak Evren Arşivi.

Muhsin Ertuğrul’un Kuvva-i Milliyecileri anlattığı dönem filmi Bir Millet Uyanıyor’un gazete reklamı, 1932. Burçak Evren Arşivi.

Cumhuriyet: Yeni İnsan Yeni Hayat sergisi 17 Mayıs’a kadar ücretsiz olarak gezilebilir. 19 Mart Çarşamba günü “Yeni İnsan Yeni Hayat Konuşmaları” kapsamında Burçak Evren tarafından “Cumhuriyet’in Sinemadaki Yüzü: Muhsin Ertuğrul” konulu ücretsiz bir konuşma gerçekleştirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir