Modernizm: Paris ve Berlin

1920’li yılların Batı’ya yönelik eğitim ortamında, Maarif Vekaleti’nin başarılı öğrencilerin yurtdışında tecrübe kazanmalarını sağlama girişimi kapsamında, Nazimi de 1927-1928 döneminde, Güzel Sanatlar Akademisi’nin düzenlediği ilk […]

Bir Türk “Kâğıt Mimarı” olarak Nazimî Yaver Yenal

Yenal’ın çizimlerinde olduğu gibi, inşa edilmemiş, dahası inşa edilmek üzere tasarlanmamış, uygulama hedefinden bağlarını tamamen koparan bir mimarlık anlayışı “kâğıt mimarlığı” niteliğine bürünür. Çizimleri, mimarlığın […]

Ayın Afişi: Yağlı Güreş Yarışması

19 Haziran’da Ankara’da, 19 Mayıs Stadı’nda gerçekleştirilen bir yağlı güreş yarışması reklam afişi, 1936 sonrası

Ankara’da düzenlenen bir yağlı güreş yarışmasını duyuran afiş, dünyaca meşhur Kırkpınar pehlivanları Kurtdereli Mehmet’le Adalı Halil’in bir fotoğrafı kullanılarak hazırlanmış. Ancak 19 Mayıs Stadı’nın 1936’da tamamlandığı, Adalı Halil’in 1927’de, Kurtdereli Mehmet’in de 1939’da vefat ettiği düşünülürse, pehlivanların bu yarışmada birlikte yer almış olmaları imkansızdır.

İzini tarih öncesi çağlara kadar sürebildiğimiz güreş sporunun Edirne’yle özdeşleşmesi, rivayete göre, Orhan Gazi’nin Rumeli seferleri sırasında Ahıköy çayırında bir gün ve gece boyunca güreş tutup, birbirlerini yenemeyerek can veren Ali ve Selim kardeşlerin hikayesiyle başlar. Çayırda bir incir ağacının altına gömülen kardeşlerin mezarlarının bulunduğu yerde bir pınar oluşur ve halk onların anısına yöreye Kırkpınar adını verir. Kırkpınar Güreşleri 1928’e kadar güreş ağaları tarafından düzenlenir. 1946 yılından itibaren ise organizasyonu Edirne Belediyesi üstlenir.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Afiş Koleksiyonu 276 adet Cumhuriyet dönemi ve 132 adet Osmanlı dönemi olmak üzere toplam 408 adet afişten oluşuyor. Koleksiyonda; aralarında Türkçe, Eski Türkçe, Fransızca ve İngilizce olmak üzere  farklı dillerden afişler bulunuyor. Afişlerde çeşitli ticari kurum ve kuruluşların tanıtım ve reklamlarına yer veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir