Kostantınniye Haberleri Gazetesi: İstanbul Sur Kapıları

“İlerleyen zaman içinde şehir büyümüş; Konstantin Surları, Theodosyus Surları ve bugün gördüğümüz surlar meydana gelmiştir. Bizanslılar başkentlerine Theophylaktos yani tanrnın koruduğu kent adını vermişlerdir. Bizanslılar, […]

Ömer Nazimî Sanayi-i Nefise’de

Nazimî Yaver Yenal’ın Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane’de 1920’lerde geçen öğrencilik yıllarına ait tasarımları, üslup/kimlik arayışları kadar dönemin mimarlık eğitimindeki eğilimlere de ışık tutar. Bu çizimler, […]

Denizler Altında Yüzlerce Kitap

İngiliz Kaşif Sir John Franklin 1845’te HMS Terror ve HMS Erebus gemileriyle bir Kuzey Kutbu keşif yolculuğuna çıktı. Fakat Kanada Kutupları’ndaki Victoria Boğazı’nda iki geminin de çevresi buzla çevrildi, ve Franklin ile 128 adamından kurtulan olmadı. Franklin’in keşif yolculuğuna çıktığı HMS Terror ve HMS Erebus gemileri’nde toplamda 1,700 kitabı barındıran birer kütüphane de bulunuyordu. Hatta Franklin her gemiye özel olarak birer kitaplık yaptırmıştı. Her mürettebat üyesine birer dua kitabı verildiği de kayıtlardan biliniyor. Bunun yanında Inuit dili kitapları ve daha önceki Kutup keşif gezilerine dair kitapları da yanlarına aldıkları biliniyor. Gemideki yardımcı cerrah olan Harry Goodsir de aynı zamanda gemilerin kütüphanecisi olarak görev yapıyordu. 1859’da Franklin ve gemilerini arama ve kurtarma operasyonu için bölgeye giden Francis McClintock de, mürettebat için kitapların önemini gösteren bir keşifte bulundu. McClintock ve ekibinin rastgeldiği bir cankurtaran botu içinde kişisel eşyalarıyla birlikte iki iskelet bulunuyordu. Bu eşyalar arasında 5-6 adet kitap da vardı. Bölgede yaşayan Inuitlerin de gemiden kurtulanlara ait birkaç kitap bulduğu, fakat ne olduklarını bilmedikleri için kitapları oynamaları için çocuklarına verdiği de biliniyor. Franklin’in gemilerinden HMS Terror’un sualtındaki enkazı, geçtiğimiz 2016 yılının Eylül ayında Kanada’daki Victoria Boğazı’nda bulunan Kral William Adası’nın koylarından birinde el değmemiş halde bulundu.

Edgar, Lea. “The Lost Library. Books on Board HMS Erebus and Terror”. BC Shipping News: Vol.4, Iss.10 - December 2014 / January 2015 (2014): 18-9.

Edgar, Lea. “The Lost Library. Books on Board HMS Erebus and Terror”. BC Shipping News: Vol.4, Iss.10 – December 2014 / January 2015 (2014): 18-9.

Kurtarma çalışmalarında bulunan ve fotoğrafta Greenwich’de sergilenirken görülen kitaplar ve keşif gezisine ait bazı diğer eşyalar hala İngiltere Milli Deniz Müzesi’nde (National Maritime Museum) bulunuyor.

Erebus gemisinde Kumandan James Fitzjames’in kabini’nde, duvarları kaplayan kitap rafları görülüyor.  (Illustrated London News, 24 Mayıs 1845.)

Erebus gemisinde Kumandan James Fitzjames’in kabini’nde, duvarları kaplayan kitap rafları görülüyor. (Illustrated London News, 24 Mayıs 1845.)

2016’da sualtında bulunan HMS Terror’ın iki tekerli dümeni. Fotoğraf: Kutup Araştırma Fonu/Arctic Research Foundation

2016’da sualtında bulunan HMS Terror’ın iki tekerli dümeni. Fotoğraf: Kutup Araştırma Fonu/Arctic Research Foundation

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir