Anıtkabir Proje Yarışması Eskizleri

Nazimî Yaver Yenal’ın 1941 yılında açılan Anıtkabir Proje Yarışması için hazırladığı anlaşılan, plan, kesit, cephe görünümü ve detay çizimleriyle toplam 25 paftadan oluşan tasarım, yarışma […]

Bir Kağıt Mimarı: Nazimî Yaver Yenal

20. yüzyıl Türk mimarlığının özgün isimlerinden Nazimî Yaver Yenal (1904-1987) idealist ülkülerle hareket eden erken Cumhuriyet kuşağının tipik bir temsilcisidir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında ilk […]

Yeni İnsan: Muhsin Ertuğrul

Muhsin Ertuğrul. Turan Tanyer Arşivi.

Muhsin Ertuğrul. Turan Tanyer Arşivi.

Örsle Çekiç Arasında Sanat
Muhsin Ertuğrul (1892 – 1979)

Paris, Berlin, Moskova arasında oluşturduğu çağdaş tiyatro ve sinema deneyimini Türkiye bilinciyle bütünleştirdi. Sahne sanatlarını, hem toplumu dönüştürme, hem de estetik zevki yaygınlaştırma aracı olarak değerlendirdi. Alman dışavurumculuğu ve Sovyet fütürizminin anlatım olanaklarını, Yeni Hayat’ın inşası için kullandı; başarılı da oldu. Cumhuriyet dönemi tiyatro ve sinema alanında temelleri atılan pek çok kurumsal yapılanma onun imzasını taşır.

İpek Film Stüdyosu'nda Muhsin Ertuğrul'un film çekimi. Burçak Evren Arşivi.

İpek Film Stüdyosu’nda Muhsin Ertuğrul’un film çekimi. Burçak Evren Arşivi.

Muhsin Ertuğrul'un Leblebici Horhor Ağa filminden bir sahne, 1923. Burçak Evren Arşivi.

Muhsin Ertuğrul’un Leblebici Horhor Ağa filminden bir sahne, 1923. Burçak Evren Arşivi.

Muhsin Ertuğrul'un Kuvva-i Milliyecileri anlattığı dönem filmi Bir Millet Uyanıyor'un gazete reklamı, 1932. Burçak Evren Arşivi.

Muhsin Ertuğrul’un Kuvva-i Milliyecileri anlattığı dönem filmi Bir Millet Uyanıyor’un gazete reklamı, 1932. Burçak Evren Arşivi.

Cumhuriyet: Yeni İnsan Yeni Hayat sergisi 17 Mayıs’a kadar ücretsiz olarak gezilebilir. 19 Mart Çarşamba günü “Yeni İnsan Yeni Hayat Konuşmaları” kapsamında Burçak Evren tarafından “Cumhuriyet’in Sinemadaki Yüzü: Muhsin Ertuğrul” konulu ücretsiz bir konuşma gerçekleştirilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir