Denizler Altında Yüzlerce Kitap

İngiliz Kaşif Sir John Franklin 1845’te HMS Terror ve HMS Erebus gemileriyle bir Kuzey Kutbu keşif yolculuğuna çıktı. Fakat Kanada Kutupları’ndaki Victoria Boğazı’nda iki geminin […]

Hav Hav!
Instagram’ın Meşhur Köpekleri

İstanbul’un toplumsal tarihinin hemen her döneminde gündelik yaşamın önemli bir parçası olan sokak köpeklerinin, dini, siyasi ve sosyolojik dönüşümlerle değişen serüvenine ışık tutan bir sergiye […]

Broken Bits of Byzantium

İki ciltlik nadir bir eser olan ve Restes de la reine des villes (Şehirler Kraliçesinin kalıntıları) başlığıyla Fransızcası da yayımlanan Broken Bits of Byzantium (Byzantion’un Kırık Parçaları), İstanbul’da ortaya çıkarılmış olağanüstü bir Bizans eserleri koleksiyonunun erken kayıtlarından birini oluşturur; bu eserlerden bir çoğu günümüze ulaşmamıştır.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesinde 1. bölümün İngilizcesi, 2. bölümün Fransızca çevirisi mevcut olup, bu ikisi tek bir ciltte bir araya getirilmiştir.

Ciltler, 1856 dolaylarında İngiltere’den İstanbul’a gelen rahip Charles George Curtis ile kız kardeşi Mary Adelaide’nin eseridir.

Charles G. Curtis, Broken Bits of Byzantium, Mary A. Walker’ın taşbaskıları ve bazı ekleriyle.
1 . Kısım: From Yali-kiosk to Yedi-koule (1887; Yalı Köşkü’nden Yedikule’ye)
2. Kısım: Dans la ville. Les murailles (1891; Şehrin içinde. Surlar)

Bunu ve benzer eserleri bulabileceğiniz İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir